Operace hlavy proti šílenství
(Jan Sanders van Hemessen, 1555, Museo del Prado, Madrid)
Ve středověku a ranném novověku byli duševně nemocní lidé zpodobňování v mnoha rolích. Často byli považováni za divoké bestie napadající lidi, nebo za stigmatizované osoby zjevující pravdu. Vyobrazení bláznů z tehdejší doby (např. Loď bláznů od Hieronyma Bosche) byly často alegorií na šílenství světa a protikladem společnosti, která se považovala za normální.
Šílenství se v této době vysvětlovalo kameny v mozku. Blázni byly pokládáni za trpící pacienty, kteří musí být nutně operováni. Chirurg pak na pacientovi často řez jen předstíral a pouze předvedl kámen, který údajně z jeho hlavy odstranil.
Obraz Operace hlavy proti šílenství (nazývaný také Chirurg) od vlámského malíře Jana Sanderse van Hemessena je jedním za zástupců jeho prací s morálním poselstvím. Kompozice scény odpovídá tehdejší vlámské žánrové malbě. Scéna se odehrává v městském prostředí, pravděpodobně na trhu. Chirurg je v procesu odstraňování kamene bláznů, kdy ho extrahuje nožem z pacientovy otevřené lebky.
Jako reklama na schopnosti chirurga je za ním vytavena řada kamenů, které údajně odstranil dřívějším pacientům. Na levé straně připravuje asistentka masti v misce. Vedle chirurga stojí zoufale gestikulující muž, který je jednoznačně dalším pacientem.
Šílenství pacienta mělo zmizet s odstraněním kamene. Pro obeznámené to však znamenalo, že chirurg je vlastně podvodník, který do řezu umístil kámen, aby mohl předstírat jeho odstranění.
Obraz Jana Sanderse van Hemessena tak vypovídá o chamtivosti chirurga, který zneužívá důvěřivosti svých pacientů.
Teprve v 17. a 18. století postupně vznikala zařízení, která sloužila systematické péči o duševně choré, i když často společně s nemocnými, chudými, tuláky a kriminálníky.
Psychiatrie, jako lékařská péče o duševně choré v moderním smyslu, vznikla až v 19. století.